Számos, outdoor sporttal kapcsolatos exkluzív világmárkát forgalmazunk kizárólagos joggal Magyarországon...
Legyen szó sportról vagy munkáról, a kantár mindenképpen kulcsfontosságú eleme a felszerelésnek.
A kantár a felhasználót a biztosítórendszerrel vagy a kikötési ponttal összekötő eszköz használatának célja a leesés megakadályozása vagy a mozgástér korlátozása oly módon, hogy a felhasználó ne érje el a veszélyes területeket.
Első pillantásra úgy tűnhet, hogy a kantárba való beleeséskor nem lépnek fel nagy erők, hiszen általában néhány 10 centiméteres esésmagasságról van csak szó. Ám mint tudjuk, a felhasználó testét érő rántás nem csupán az esés magasságától függ, hanem az eséstényezőtől, ami magában foglalja az esés energiájának elnyelésében résztvevő kötél vagy heveder hosszát is. Az eséstényezőtől függ tehát a megtartási rántás, vagyis az, hogy a felhasználó testét mekkora erőhatás éri a zuhanás megtartásakor.
A megtartási rántás értéke ipari alpin környezetben a szabványos eszközök esetében mindig 6 kN alatt kell hogy legyen. Ha ennél nagyobb zuhanás veszélye áll fenn, energiaelnyelő kantárat kell alkalmazni.
Mászásnál a megtartási rántás felső határa a dinamikus kötelek esetében 12 kN, de egyes eszközök (friend, ék, homokóra) már ennél kisebb erőhatás esetén kiszakadnak, elszakadnak.
A Petzl mindennek vizsgálatakor több eszközt is tesztelt, melyeket köztudottan sok mászó és barlangász használ anélkül, hogy tudatában lenne egy esetleges esés következményeinek.
Az alábbi táblázatban bemutatunk néhány eszközt és a kantárként való használat esetén mért megtartási rántást, majd levonjuk a következtetéseket. Az összehasonlíthatóság kedvéért valamennyi eszközt 60 cm-es hosszúságban vizsgáltuk. A mért értékek közelítőek, nem laboratóriumi pontossággal bírnak, csak tájékoztató adatok.
Amint látható, a 6 kN előírt érték alatt mindössze a körben megcsomózott dinamikus kötélből készült kantár maradt. Nem árt azonban számítani arra, hogy a csomó az első esés megtartásakor megszorul, de a következő esésnél már nem lesz képes energiát elnyelni, így a második esésnél már it is nagyobb lesz a megtartási rántás. Ugyanígy a dinamikus kötelek energiaelnyelő képessége is esésről esésre romlik.
Sárgával jelöltük a 6kN-t meghaladó értékeket, melyek már az emberi testre nézve veszélyesen nagy rántást eredményeznek. Ezek az eszközök 1-esnél jóval alacsonyabb eséstényező mellett sem produkálna megfelelő megtartási rántást, tehát nem kell még csak a kikötési pont fölé sem mászni ahhoz, hogy a beleesés balesethez vezessen.
A pirossal jelölt értékek különösen veszélyesek, mivel ezek akár a beülő bekötési pontjának elszakadását is eredményezhetik. A beülőket ugyanis 15 kN-ig tesztelik dinamikusan. Ilyen baleset történt nemrégiben Németországban, ahol egy mászó kikötötte magát egy vékony dyneema hevedergyűrűvel, majd ameddig az engedte, a nitt fölé mászott, és onnan leesett. Szerencsére nem volt magasan, mikor a beülő elszakadása miatt földig esett. Valójában valószínűleg a beülő hevederének elszakadásának köszönhetően nem lett komoly gerincsérülése.