Fontos közlemény! Felhívás Petzl Grillon eszközök felülvizsgálatára. Részletek itt>>>

Termékteszt: Petzl Neox biztosítóeszköz

Földes András alaposan letesztelte a Petzl legújabb nagy dobását, a Neox biztosító eszközt.

Még abban az érában kezdtem a mászást, amikor a nyolcas nevű eszközt használtuk biztosításra. Nem volt rossz, de csavarta a kötelet, és elölmászás biztosításánál néha nehéz volt adni. Szóval végül is elég rossz volt. Aztán exponenciális gyorsasággal indult meg az evolúció, a lapka típusú eszközök mellett megjelent a Grigri, az első félautomata eszkö isz. Itt jön a vallomás: ez utóbbi eszköznek nem lettem a rajongója. Nem mintha a fejlesztéssel lett volna gond, inkább a személyes preferenciák miatt. 

 

Sokat másztunk ismeretlen sportutakat, ha tehettük, on-sight másztunk, és próbálgattuk a határainkat, azaz gyakori volt az esés. 

 

Több évtizedes tapasztalattal kezeltem a lapka típusú eszközöket, szóval attól nem féltem, hogy ne tudnám megfogni az esést. Viszont sokat számított, hogy elölmászásnál bármely pillanatban, könnyen tudjak elég kötelet kiadni. Ráadásul a Grigri megjelenésekor már rutinom volt abban, hogy miként fogom és engedem a kötelet, ami nagyon eltért a Grigrinél alkalmazott metódustól. 

 

A Grigrit köztudottan speciális módon kell tartani, hogy a kötél gyors kiadásánál a jobb kéz hüvelykujja lefogja a billenő elemet, és így beakadás nélkül lehessen kihúzni a kötelet. Ami persze egyúttal minimálisan is, de mégis csak veszélyforrás. Ha a mászó épp ekkor esik, a biztosítóember pedig mentálisan, és a hüvelykujjával is leblokkol, a kötél szabadon futhat ki az eszközből.

 

Biztosítottam persze Grigrivel, ha épp az volt kéznél, vagy ezt kérte a mászópartnerem, de maradtam az olyan eszközöknél, mint például a Reverso. 

 

Amikor tesztelésre megkaptam a Neoxot, nem számítottam forradalomra. Végül is az eszköz ránézésre pont úgy festett, mint a Grigri. Csak felnyitva derült ki, hogy a mozgó, a kötél leszorítására szolgáló elemet az ügyes francia tervezők egy koncentrikus csigával helyettesítették. (Valójában a mozgó elem két részből áll, a csigából, és egy másik, ékszerű darabból, amit a csiga szorít a kötélre, de ezt csak mérnök olvasóinknak írom.)

 

Földes András
Petzl Neox

Aztán elutaztunk a festői Cikola kanyonba, behelyeztem a kötele a Neoxbat, és gyorsan kiderült: ez a változtatás nagyon is indokolta, hogy az eszköz új nevet kapjon, és nem egyszerűen Grigri 3.0-nak hívják.

 

A hasonlóság a Grigri pozitív tulajdonságaiban maradt meg: az eszköz esésnél fixen megfogja a mászót. Társunk tehát akkor is biztonságban van, ha valami váratlan esemény, baleset, kőhullás okán mégis elengednénk a kötelet. (Hangsúlyozzuk, ezt semmilyen esetben nem szabad tenni, itt váratlan szituációkról beszélünk.

 

Az eszköz a biztosítás során azonban inkább a lapkára hasonlít, ami pozitív fejlemény. Nem kell trükkös módon leszorítani a mozgó tagot, a kötelet ugyanúgy tartjuk, mint például egy Reversóban: az egyik kezünkkel toljuk, másikkal húzzuk. Ha hirtelen sok kötél kell az elölmászónak, simán kiránthatunk egy métert, a csiga ugyanis forogni kezd, nincs súrlódás, így az eszköz nem szorul meg. 

A Neox akkor blokkol, amikor az esés extra energiája a koncentrikus csiga egészét mozdítja meg, amitől az a kötelet az eszköz belső falához szorítja, és ezáltal – a Grigrihez hasonlóan – megállítja a kötél mozgását. Tökéletes eszköz. 

A tesztet egy vadonatúj Petzl Volta 9.2-es kötéllel, majd egy már használt, kicsit merevebb darabbal is elvégeztem, és a biztosítás során nem éreztem különbséget. A Neox szuperül kezelte az új és a régi kötelet is.

 

Az eresztés volt az egyetlen, ahol a Neox több figyelmet igényelt, mint a Grigri, pláne, ha új, lágy kötéllel használjuk. Az eresztés módja pont ugyanaz, mint a Grigrinél: egyik kezünkkel húzzuk a kis kart, a másikkal fogjuk, és csúsztatjuk a kötelet. A kötél a csigával azonban könnyebben csúszik, és ezért jobban kell figyelni. Ez engem egyébként nem zavart, hiszen az ember a lapkánál is tudatosan fogja a kötelet, és a csúsztatással szabályozza az eresztést.

 

 

A Neox néhány hónapos tesztem után olyanoknak ajánlom, akik szeretnek a határon mászni, akik nehezebb utakban mozognak, és biztosítás terén már nem számítanak kezdőnek. Én az első tesztnap óta már csak ezt használom sportmászásnál, mivel úgy lehet vele dinamikusan biztosítani, hogy közben megvan a félautomata rendszerek nagyobb biztonsága is. 

Földes András

Földes András